Biznesowe zastosowanie JPK – SerceJPK

Biznesowe zastosowanie JPK

JPK weszło już do świadomości przedsiębiorców i księgowych jako coś naturalnego. Ale to jeszcze nie koniec zmian. Od lipca 2018 wchodzą kontrole skarbowe, które zmuszą jednych i drugich do kolejnego wysiłku. Jedno jest pewne, że Minister Finansów nie odpuści. Jednak JPK jako standard, który wymusza generowanie ujednoliconych plików w praktycznie prawie każdym programie biznesowym ma ogromny potencjał biznesowy. I nie myślimy tu tylko o producentach oprogramowania, którzy zarobią na aktualizacjach. Mowa głównie o przedsiębiorcach i księgowych, którzy zgodnie z trendem automatyzacji procesów mogą wejść szybko na tę ścieżkę.

Jak można wykorzystać struktury JPK w biznesie?

Zastosowań plików JPK jest bardzo dużo i na pewno będą powstały nowe obszary w przyszłości. Pokażemy te, które już się pojawiły.

Pliki JPK_VAT i JPK_FA eksportują już niemal wszystkie programy do sprzedaży. Księgowy może zatem wczytać wszystkie faktury sprzedaży nie zależnie od posiadanego przez przedsiębiorcę programu. Ważne aby jego program księgowy obsługiwał import tych plików. Zależnie od rodzaju księgowości: ryczałt, podatkowa książka czy pełna księgowość zastosowanie tych  plików może się nieco różnić.

Pliki JPK_FA dla faktur otrzymywanych (zakupowych i kosztowych) mogą posłużyć do automatyzacji księgowania i importu tych faktur. Na pewno lepiej wykorzystać dane niż wpisywać je ręcznie.

Pliki JPK_WB mogą posłużyć do importu do programu sprzedażnego o ile system bankowy przedsiębiorcy obsługuje eksport. Do identycznych celów służą formaty MT940.

Pliki JPK_EWP, JPK_PKPIR i JPK_KR mogą być bardzo pomocne przy audytach księgowych. Szczególnie w przypadku ksiąg rachunkowych, gdyż w wielu takich sytuacjach takie audyty są prawnie wymagane a ich automatyzacja jest już możliwa.